Skip to main content

Алергія на латекс - що потрібно враховувати при використанні презервативів?

Ви коли-небудь чули про алергію на латекс або замислювалися, чи може у вас виникнути реакція на нього, особливо при використанні презервативів? У цій вичерпній статті ви можете дізнатися все, що вам потрібно знати про алергію на латекс, її симптоми, варіанти лікування та що потрібно враховувати при використанні презервативів.

Що таке алергія на латекс?

Алергія на латекс виникає, коли імунна система надмірно реагує на певні білки в натуральному латексі. Латекс отримують з молочного соку каучукового дерева і використовують у багатьох виробах, від медичних рукавичок до презервативів. Контакт з латексними виробами може викликати алергічні реакції, такі як почервоніння шкіри, набряк, свербіж або навіть серйозні реакції, такі як анафілактичний шок.

Існують різні форми алергії на латекс. З одного боку, існує алергія негайного типу, при якій білки латексу є пусковою речовиною, і захисна реакція часто виникає протягом декількох хвилин. З іншого боку, існує алергія уповільненого типу або контактна алергія: тут алергія розвивається лише з часом, і висип часто з'являється лише через кілька годин або навіть днів.

Наскільки поширена алергія на латекс і хто особливо схильний до ризику?

Алергія на латекс - не рідкість. Близько 1-2% населення в усьому світі страждають від неї. Люди, які часто контактують з латексом через свою роботу, наприклад, медичний персонал, а також люди з певними попередніми захворюваннями, такими як spina bifida, піддаються особливо високому ризику.

Симптоми алергії на латекс

Симптоми можуть відрізнятися залежно від типу алергії та шляху контакту. При негайному типі реакції, такі як кашель, задишка, висип на шкірі або навіть анафілактичний шок, виникають одразу після контакту. При пізньому типі, який запускається через шкіру, симптоми з'являються лише через кілька годин або днів у вигляді екземи або почервоніння шкіри.

Розвиток алергії на латекс

Точні механізми, які призводять до розвитку алергії на латекс, ще не до кінця вивчені. Однак існують деякі фактори ризику та теорії:

 • Генетична схильність: деякі люди мають вроджену схильність до розвитку алергії.
 • Сенсибілізація в ранньому дитинстві: частий контакт шкіри з латексними виробами (наприклад, манекенами) в дитинстві.
 • Багаторазові контакти: Повторювані інтенсивні контакти, особливо в медичних установах.
 • Структурні дефекти: Люди зі spina bifida часто мають ослаблену імунну систему.
 • Хімічні добавки: На додаток до природних білків латексу, хімічні речовини в латексі можуть сприяти утворенню алергенів.

Вважається, що алергічна сенсибілізація відбувається в кілька етапів. По-перше, імунна система розпізнає білки латексу як чужорідні тіла, після чого утворюються антитіла. При повторному контакті з латексом вивільняються гістаміни та інші речовини-месенджери, які запускають алергічну реакцію.

Що потрібно враховувати при використанні презервативів?

Звичайні латексні презервативи не підходять для людей з алергією на латекс. Вони можуть викликати неприємні або навіть небезпечні алергічні реакції.

Хоча лише близько 1-2% людей мають справжню алергію на латекс, як згадувалося вище, деякі люди можуть чутливо реагувати на інші інгредієнти, що входять до складу презервативів. Це можуть бути, наприклад, добавки до змащувального покриття. Наші презервативи Mister Size покриті лише чистою високоякісною силіконовою змазкою, тому вони особливо безпечні для шкіри. Якщо ви не впевнені, ми рекомендуємо спочатку протестувати упаковку з 3 презервативів. Також може бути корисно обговорити інгредієнти з вашим лікарем або фармацевтом. Ви можете знайти повний список наших інгредієнтів в описі кожного продукту в нашому магазині.

До речі, презервативи також можуть викликати легке печіння, якщо не вистачає вологи і презерватив треться об внутрішню стінку піхви. Щоб уникнути цієї проблеми, ми рекомендуємо використовувати органічний лубрикант Mister Size, який був спеціально розроблений для забезпечення додаткового зволоження та комфорту.

На щастя, якщо у вас дійсно алергія на латекс, існують безлатексні альтернативи, виготовлені з таких матеріалів, як поліуретан або поліізопрен, які можна безпечно використовувати як для контрацепції, так і для захисту від захворювань, що передаються статевим шляхом. На жаль, безлатексні презервативи ще не доступні у всіх можливих розмірах, як у випадку з презервативами MISTER SIZE. Це означає, що безлатексні презервативи, доступні на ринку, підходять не всім чоловікам і тому можуть бути некомфортно тугими, або ж презервативи можуть бути занадто вільними і тому легше сповзати.

Хорошою альтернативою, якщо безлатексні презервативи не підходять за розміром, є так звані жіночі презервативи, оскільки вони дуже часто не містять латексу. Як випливає з назви, жіночий презерватив використовується жінкою замість чоловіка. Грубо кажучи, презерватив не надягається на пеніс, а жінка вставляє більший за розміром презерватив у піхву. Це забезпечує захист від вагітності та захворювань, що передаються статевим шляхом, а також не виникає проблем з неправильно підібраним розміром презерватива або алергією на латекс.

Купити жіночі презервативи

Чому досі немає безлатексних презервативів різних розмірів?

У багатьох країнах світу, як і в Європі, презервативи є медичними виробами і потребують ліцензії. Як тільки змінюється будь-яка характеристика медичного виробу, наприклад, розмір або матеріал презерватива, він потребує окремого дозволу. Отримання таких дозволів займає багато часу і коштує дорого, оскільки безпека презерватива має бути гарантована. Крім того, нові матеріали часто стикаються з юридичними перешкодами, такими як патентний захист і пов'язані з ним ліцензійні платежі. Ці перешкоди, а також 1-2 відсотки алергіків на латекс серед населення і, відповідно, менша цільова група, призводять до значно вищих витрат на один презерватив і ускладнюють пропозицію такого продукту за розумною ціною в умовах ринкової економіки.

Лікування та контроль алергії на латекс

Найефективнішим методом лікування є уникнення контакту з латексними виробами. Постраждалі повинні знати про продукти, що містять латекс, і вибирати безлатексні альтернативи. Якщо алергічна реакція вже виникла, антигістамінні препарати або кортизонові мазі можуть забезпечити полегшення. У важких випадках, таких як анафілактичний шок, потрібні негайні заходи невідкладної медичної допомоги.

Запобіжні заходи та безлатексні продукти

Окрім переходу на безлатексні презервативи, існують й інші запобіжні заходи, щоб уникнути контакту з латексом:

 • Звертайте увагу на маркування продукту і запитуйте, якщо не впевнені
 • Повідомте медичний персонал про свою алергію
 • Будьте обережні, щоб не використовувати вироби з латексу через незнання, оскільки він міститься у багатьох продуктах, про які ви часто навіть не замислюєтесь
 • Носіть з собою алергічну картку і тримайте під рукою ліки для надання невідкладної допомоги, якщо ви страждаєте від важкої форми алергії.

Тому важливо завжди звертати пильну увагу на інгредієнти та маркування продуктів. Якщо на етикетці вказано "латекс" або науковий термін "натуральний каучук", алергікам на латекс слід уникати цього продукту. Такі загадкові терміни, як "каучук" або "еластичні полімери" також можуть вказувати на вміст латексу. Наприклад, за даними Німецької алергологічної інформаційної служби, існує понад 40 000 продуктів повсякденного вжитку, що містять латекс.

Щоб запобігти впливу латексу, бажано використовувати альтернативні продукти, виготовлені з таких матеріалів, як вініл, силікон, поліуретан або неопрен. У медичних установах і на робочих місцях персонал повинен бути поінформований про алергію на латекс, щоб можна було вжити відповідних запобіжних заходів. Слід бути обережними при використанні таких термінів, як "низький вміст алергенів", які насправді вводять в оману, оскільки алергенів може бути менше, але вони все одно присутні.

До продуктів, які містять латекс, відносяться, наприклад, такі

 • Медичні вироби: Рукавички, катетери, маски для обличчя, імплантати
 • Товари для дому: Прокладки, гумки
 • Одяг: колготки, купальники, підошви для взуття
 • Санітарно-гігієнічні товари: Презервативи, манекени, підгузки
 • Канцелярське приладдя: Ластики, штампи
 • Товари для відпочинку: Надувні матраци, спортивні килимки, м'ячі, ляльки, повітряні кульки
 • Автомобіль: шини, ущільнювальні кільця для двигунів/коробки передач

На щастя, як зазначалося вище, для багатьох продуктів існують хороші альтернативи, виготовлені з інших матеріалів без латексу.

Безлатексні альтернативи

Медичні вироби:

 • Рукавички: нітрил, неопрен, вініл
 • Катетери: Силікон, термопластик
 • Маски для обличчя: Силікон, поліпропілен
 • Імплантати: Силіконові

Господарські товари:

 • Прокладки: Силіконові, поролонові, зі скловолокна
 • Гумки: еластан, поліестер

Одяг:

 • Колготки: нейлон, бавовна, поліестер
 • Купальники: поліамід, поліестер, перероблений ПЕТ
 • Підошва взуття: піна EVA, термопластична гума (TPR), поліуретан

Санітарно-гігієнічні вироби:

 • Презервативи: поліізопрен, поліуретан або, якщо немає презервативів потрібного розміру, багато жіночих презервативів
 • Пустушки: силікон, термопластичний еластомер
 • Підгузки: тканинні підгузки без вмісту латексу

Канцелярське приладдя:

 • Гумка: вінілова, пластикова
 • Штампи: дерево, акрилове скло

Товари для відпочинку:

 • Надувні матраци: ПВХ, поліуретан, термопластичний поліолефін
 • Спортивні килимки: ПВХ, піна EVA
 • М'ячі: Тканина з поліуретановим покриттям, термопластична гума
 • Ляльки: Вініл, силікон

Можливі перехресні реакції

Люди з алергією на латекс мають підвищений ризик виникнення алергічної реакції на інші речовини. Це явище відоме як "перехресна реактивність" і в основному впливає на білки, які мають схожу молекулярну структуру з алергенними білками латексу.

Деякі поширені перехресні реакції при алергії на латекс:

 • Продукти харчування: авокадо, банан, ківі, каштан, лічі, часник, картопля, гречка, помідор, селера, стручковий перець, персик, інжир, маракуйя, папайя, ананас, манго, диня, фініки, фундук, кешью, волоський горіх
 • Пилок: Бермудська трава, оливка, кипарис, рицина
 • Інші рослини: Камедь арабська, фікус Бенджаміна, папаїн, фікаїн, шовковиця, олеандр, коноплі, різдвяний терен, барвінок

Ці перехресні алергії можуть призвести до таких симптомів, як шкірні висипання, шлунково-кишкові розлади, проблеми з диханням або навіть анафілактичний шок. Постраждалим слід уникати потенційно перехресно-реактивних речовин або заздалегідь проконсультуватися з лікарем.

Дослідницькі підходи та можливі майбутні методи лікування

Хоча наразі не існує ліків від алергії на латекс, дослідники в різних галузях працюють над новими підходами для полегшення симптомів та десенсибілізації. Деякі перспективні дослідження зосереджені на

Уникнення алергенів

Виробники працюють над розробкою нових гіпоалергенних латексних матеріалів шляхом видалення або модифікації алергенних білків. Початкові клінічні дослідження таких виробів показують обнадійливі результати для людей, які страждають на алергію на латекс.

Імунотерапія

Алерген-специфічна імунотерапія (АІТ) має на меті "переналаштувати" імунну систему на речовину за допомогою контрольованого введення алергену. Деякі дослідження з модифікованими латексними алергенами вказують на можливу десенсибілізацію та зменшення симптомів.

Біологічні препарати

Анти-IgE антитіла, такі як омалізумаб, можуть пригнічувати активність антитіл IgE, відповідальних за алергічні реакції. Дослідження показали полегшення симптомів алергії на латекс.

Зміна походження

Оскільки білки латексу походять з тропічного каучукового дерева, проводяться дослідження генетично модифікованих, гіпоалергенних варіантів. Такі модифікації можуть зменшити алергенність вихідного матеріалу.

Хоча жоден з цих методів ще не досяг ринкової зрілості, досягнутий прогрес свідчить про великий інтерес і потенціал для більш ефективного лікування алергії на латекс у майбутньому.

Висновок

Алергія на латекс - це серйозний стан, але він піддається лікуванню, якщо знати, як з ним боротися. Особливо, коли мова йде про контрацепцію, важливо дізнатися про безлатексні презервативи або їхні альтернативи, такі як жіночий презерватив, і використовувати їх, щоб уникнути неприємних реакцій. Знаючи про продукти, що містять латекс, і використовуючи альтернативи, ви можете вести безтурботне і безпечне статеве життя, незважаючи на алергію на латекс.

Mister Size
Більше речей

Визначте правильний розмір презерватива за 4 простих кроки

Читайте зараз

Чи існують температури, небезпечні для презервативів?

Читайте зараз

Правильне надягання презерватива - як зробити це так, щоб це не дратувало

Читайте зараз